Preci-Dip 802-V3-014-6B-002101
802-V3-014-6B-002101 picture photo
Mfg. Part Number
802-V3-014-6B-002101
Brief Description
CONN HDR 14POS 0.100 PRESS FIT
Datasheet Download
802-V3-014-6B-002101.pdf
Availability of 802-V3-014-6B-002101
QUANTITY
802-V3-014-6B-002101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 802-V3-014-6B-002101
Internal Part NumberEIS-802-V3-014-6B-002101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package150
Series802
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions14
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.141" (3.60mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)802-V3-014-6B-002101
Related Links802-V3-014, 802-V3-014-6B-002101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
802-V3-014-6B-002101 Details Description
Related parts for 802-V3-014-6B-002101
CONN HEADER 20POS .100 R/A 30AU datasheet.pdf
FUSE 1250A 500V CLASS GL/GG datasheet.pdf
CONN SMA JACK 50 OHM EDGE MNT datasheet.pdf
IC TXRX RS232 ESD SD 16TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 13 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
20 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
SIIIA SPARE PART KIT datasheet.pdf
FIXED IND 7.5NH 300MA 250 MOHM datasheet.pdf