Preci-Dip 802-V3-018-30-001191
802-V3-018-30-001191 picture photo
Mfg. Part Number
802-V3-018-30-001191
Brief Description
CONN HDR 18POS 0.100 SMD
Datasheet Download
802-V3-018-30-001191.pdf
Availability of 802-V3-018-30-001191
QUANTITY
802-V3-018-30-001191 Order Process
Ship out your order
Specifications of 802-V3-018-30-001191
Internal Part NumberEIS-802-V3-018-30-001191
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package550
Series802
PackagingTape & Reel (TR)
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions18
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.191" (4.85mm)
Mounting TypeSurface Mount
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)802-V3-018-30-001191
Related Links802-V3-018, 802-V3-018-30-001191 Datasheet, Preci-Dip Distributor
802-V3-018-30-001191 Details Description
Related parts for 802-V3-018-30-001191
I/O MODULE RTD 12-BIT datasheet.pdf
CONN PIN 24-28AWG CRIMP TIN datasheet.pdf
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 0.8A DPAK datasheet.pdf
IC TRIPLEXD LCD DECOD/DVR 44PLCC datasheet.pdf
LED 0.48W BLUE WTR CLR 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 2.1K OHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 8 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 499K OHM 1/20W .25% AXIAL datasheet.pdf