Preci-Dip 802-V3-040-22-002101
802-V3-040-22-002101 picture photo
Mfg. Part Number
802-V3-040-22-002101
Brief Description
CONN HDR 40POS 0.100 T/H R/A
Datasheet Download
802-V3-040-22-002101.pdf
Availability of 802-V3-040-22-002101
QUANTITY
802-V3-040-22-002101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 802-V3-040-22-002101
Internal Part NumberEIS-802-V3-040-22-002101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package80
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions40
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.141" (3.60mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)802-V3-040-22-002101
Related Links802-V3-040, 802-V3-040-22-002101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
802-V3-040-22-002101 Details Description
Related parts for 802-V3-040-22-002101
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8DIP datasheet.pdf
IC MCU 4BIT 2KB QZROM 20LSSOP datasheet.pdf
POT 500K OHM 1/5W CARBON LINEAR datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN RECEPTACLE 3POS MALE datasheet.pdf
RES 25.5K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP POLYMER 220UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V LVPECL 25PPM 3.2X5 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
SSR PM IP00 3P 530VAC/50A3-32VDC datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS CABLE PIN datasheet.pdf