Preci-Dip 802-V3-040-30-001101
802-V3-040-30-001101 picture photo
Mfg. Part Number
802-V3-040-30-001101
Brief Description
CONN HDR 40POS 0.100 SMD
Datasheet Download
802-V3-040-30-001101.pdf
Availability of 802-V3-040-30-001101
QUANTITY
802-V3-040-30-001101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 802-V3-040-30-001101
Internal Part NumberEIS-802-V3-040-30-001101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package90
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions40
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.191" (4.85mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)802-V3-040-30-001101
Related Links802-V3-040, 802-V3-040-30-001101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
802-V3-040-30-001101 Details Description
Related parts for 802-V3-040-30-001101
CAP TANT 2.2UF 4V 20% 0805 datasheet.pdf
RES SMD 3.65KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC DAC 8BIT DUAL 40MHZ 28-QSOP datasheet.pdf
IC HS POWER DRIVER 8-SOIC datasheet.pdf
LED BLUE/RED CLEAR 4DIP T/H datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 20% 60V AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf