Preci-Dip 802-V3-046-6B-002101
802-V3-046-6B-002101 picture photo
Mfg. Part Number
802-V3-046-6B-002101
Brief Description
CONN HDR 46POS 0.100 PRESS FIT
Datasheet Download
802-V3-046-6B-002101.pdf
Availability of 802-V3-046-6B-002101
QUANTITY
802-V3-046-6B-002101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 802-V3-046-6B-002101
Internal Part NumberEIS-802-V3-046-6B-002101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package50
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions46
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.141" (3.60mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)802-V3-046-6B-002101
Related Links802-V3-046, 802-V3-046-6B-002101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
802-V3-046-6B-002101 Details Description
Related parts for 802-V3-046-6B-002101
IC MODULE 800-2500MHZ 16SSO datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 5.5A 35 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 4.32K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG WHITE 500' datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 28MM datasheet.pdf
RES SMD 50 OHM 0.02% 0.6W J LEAD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 8A datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 490MA 1.6 OHM TH datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 30A datasheet.pdf