Diodes Incorporated ZRT025GA1TC
ZRT025GA1TC picture photo
Mfg. Part Number
ZRT025GA1TC
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Reference
Brief Description
IC VREF SHUNT 2.5V SOT223
Datasheet Download
ZRT025GA1TC.pdf
Availability of ZRT025GA1TC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ZRT025GA1TC Order Process
Ship out your order
Specifications of ZRT025GA1TC
Internal Part NumberEIS-ZRT025GA1TC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Reference
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Reference TypeShunt
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output75mA
Tolerance±1%
Temperature Coefficient50ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz50µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz-
Voltage - Input-
Current - Supply-
Current - Cathode150µA
Operating Temperature-55°C ~ 125°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Supplier Device PackageSOT-223
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ZRT025GA1TC
Related LinksZRT02, ZRT025GA1TC Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
ZRT025GA1TC Details Description
Related parts for ZRT025GA1TC
RES SMD 47.5 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 316 OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
RES 130 OHM 3/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 32POS PIN datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES SMD 2.7 OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf