Preci-Dip 802-V3-064-6B-002101
802-V3-064-6B-002101 picture photo
Mfg. Part Number
802-V3-064-6B-002101
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 64POS 0.100 PRESS FIT
Datasheet Download
802-V3-064-6B-002101.pdf
Availability of 802-V3-064-6B-002101
QUANTITY
802-V3-064-6B-002101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 802-V3-064-6B-002101
Internal Part NumberEIS-802-V3-064-6B-002101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series802
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions64
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.141" (3.60mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness29.5µin (0.75µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)802-V3-064-6B-002101
Related Links802-V3-064, 802-V3-064-6B-002101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
802-V3-064-6B-002101 Details Description
Related parts for 802-V3-064-6B-002101
SWITCH ROLLER SPDT .1A QC TERM datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V Z5U 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125 EXTEND datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 16A 8-SOIC datasheet.pdf
BTN CAP RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 1.78K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf