Preci-Dip 802-V3-066-20-001101
802-V3-066-20-001101 picture photo
Mfg. Part Number
802-V3-066-20-001101
Brief Description
CONN HDR 66POS 0.100 T/H R/A
Datasheet Download
802-V3-066-20-001101.pdf
Availability of 802-V3-066-20-001101
QUANTITY
802-V3-066-20-001101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 802-V3-066-20-001101
Internal Part NumberEIS-802-V3-066-20-001101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package100
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions66
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.195" (4.95mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)802-V3-066-20-001101
Related Links802-V3-066, 802-V3-066-20-001101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
802-V3-066-20-001101 Details Description
Related parts for 802-V3-066-20-001101
MOSFET N-CH 500V 5A I2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM CM 24-QFN datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 500MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 120V datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 16A 250V datasheet.pdf