AVX Corporation SR297C682KAA
SR297C682KAA picture photo
Mfg. Part Number
SR297C682KAA
Brief Description
CAP CER 6800PF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR297C682KAA.pdf
Availability of SR297C682KAA
QUANTITY
SR297C682KAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR297C682KAA
Internal Part NumberEIS-SR297C682KAA
PackagingBulk
Capacitance6800pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.250" (6.35mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR297C682KAA
Related LinksSR297C, SR297C682KAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR297C682KAA Details Description
Related parts for SR297C682KAA
IC REG LDO ADJ 5A TO263 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.25V 0.3A SOT23-5 datasheet.pdf
IC QUAD LVDS LINE DRIVER 16TSSOP datasheet.pdf
EVALUATION BOARD FOR ISL29020 datasheet.pdf
19 MTE RCPT HSG SR PLAIN .100 datasheet.pdf
RES 2.70 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP MICA 51PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
RES 98.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 36MM datasheet.pdf