Preci-Dip 804-V3-042-6B-002101
804-V3-042-6B-002101 picture photo
Mfg. Part Number
804-V3-042-6B-002101
Brief Description
CONN HDR 42POS 0.100 PRESS FIT
Datasheet Download
804-V3-042-6B-002101.pdf
Availability of 804-V3-042-6B-002101
QUANTITY
804-V3-042-6B-002101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 804-V3-042-6B-002101
Internal Part NumberEIS-804-V3-042-6B-002101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package80
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series802
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions42
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows3
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.141" (3.60mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)804-V3-042-6B-002101
Related Links804-V3-042, 804-V3-042-6B-002101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
804-V3-042-6B-002101 Details Description
Related parts for 804-V3-042-6B-002101
IC DUAL NANOPWR COMP 8-SOIC datasheet.pdf
IC OTP 512KBIT 45NS 28DIP datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 250MHZ 165FBGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
RES CHAS MNT 47 OHM 5% 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
STRIPAX PLUS 2.5 W/CERT datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
RES SMD 665 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf