Preci-Dip 804-V3-063-12-002101
804-V3-063-12-002101 picture photo
Mfg. Part Number
804-V3-063-12-002101
Brief Description
CONN HDR 63POS 2.54MM T/H
Datasheet Download
804-V3-063-12-002101.pdf
Availability of 804-V3-063-12-002101
QUANTITY
804-V3-063-12-002101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 804-V3-063-12-002101
Internal Part NumberEIS-804-V3-063-12-002101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series804
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions63
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows3
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.141" (3.60mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)804-V3-063-12-002101
Related Links804-V3-063, 804-V3-063-12-002101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
804-V3-063-12-002101 Details Description
Related parts for 804-V3-063-12-002101
RES SMD 9.1 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN FPC TOP 45POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 16V X5R 0603 datasheet.pdf
MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 833MA 10W datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
IC HALL EFFECT SENSOR SOT23-3 datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP FILM 2000PF 10% 630VDC RDL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN datasheet.pdf