Preci-Dip 804-V3-066-22-002101
804-V3-066-22-002101 picture photo
Mfg. Part Number
804-V3-066-22-002101
Brief Description
CONN HDR 66POS 2.54MM T/H R/A
Datasheet Download
804-V3-066-22-002101.pdf
Availability of 804-V3-066-22-002101
QUANTITY
804-V3-066-22-002101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 804-V3-066-22-002101
Internal Part NumberEIS-804-V3-066-22-002101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series804
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions66
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows3
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.141" (3.60mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)804-V3-066-22-002101
Related Links804-V3-066, 804-V3-066-22-002101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
804-V3-066-22-002101 Details Description
Related parts for 804-V3-066-22-002101
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf