Preci-Dip 804-V3-084-6B-002101
804-V3-084-6B-002101 picture photo
Mfg. Part Number
804-V3-084-6B-002101
Brief Description
CONN HDR 84POS 0.100 PRESS FIT
Datasheet Download
804-V3-084-6B-002101.pdf
Availability of 804-V3-084-6B-002101
QUANTITY
804-V3-084-6B-002101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 804-V3-084-6B-002101
Internal Part NumberEIS-804-V3-084-6B-002101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series802
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions84
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows3
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.141" (3.60mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)804-V3-084-6B-002101
Related Links804-V3-084, 804-V3-084-6B-002101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
804-V3-084-6B-002101 Details Description
Related parts for 804-V3-084-6B-002101
IC REG BUCK ADJ 3A 8SOPWRPAD datasheet.pdf
IC ADC 10BIT ANLG-SPLY 48-TQFP datasheet.pdf
TVS DIODE 23.1VWM 37.5VC SMC datasheet.pdf
Crystal 13.0000MHz 30ppm 32pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 301K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.3 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 4PIN CRIMP datasheet.pdf
IC FPGA 432 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 40DIP datasheet.pdf
CAP CER 91PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT FMALE 5POS SILVER SLDR datasheet.pdf