Illinois Capacitor 805MABA02KJS
805MABA02KJS picture photo
Mfg. Part Number
805MABA02KJS
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 8UF 10% 600V RADIAL
Datasheet Download
805MABA02KJS.pdf
Availability of 805MABA02KJS
QUANTITY
805MABA02KJS Order Process
Ship out your order
Specifications of 805MABA02KJS
Internal Part NumberEIS-805MABA02KJS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package80
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMAB
PackagingBulk
Capacitance8µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC600V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.673" L x 0.866" W (42.50mm x 22.00mm)
Height - Seated (Max)1.319" (33.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.476" (37.50mm)
ApplicationsMotor Run
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)805MABA02KJS
Related Links805MAB, 805MABA02KJS Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
805MABA02KJS Details Description
Related parts for 805MABA02KJS
CONN HEADER 58POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
IC ADC 24BIT 4CH SIG-DEL 28TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 2.5 OHM 5% 35W D2PAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
4151-27 CRIMP PUNCH datasheet.pdf
NON PLUG-INTOP ROLLER PLUNGER datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 425MA 540 MOHM SMD datasheet.pdf
HD RA SMT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf