Rubycon 80MXC3300MEFCSN25X40
80MXC3300MEFCSN25X40 picture photo
Mfg. Part Number
80MXC3300MEFCSN25X40
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 80V SNAP
Datasheet Download
80MXC3300MEFCSN25X40.pdf
Availability of 80MXC3300MEFCSN25X40
QUANTITY
80MXC3300MEFCSN25X40 Order Process
Ship out your order
Specifications of 80MXC3300MEFCSN25X40
Internal Part NumberEIS-80MXC3300MEFCSN25X40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMXC
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.64A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)80MXC3300MEFCSN25X40
Related Links80MXC3300M, 80MXC3300MEFCSN25X40 Datasheet, Rubycon Distributor
80MXC3300MEFCSN25X40 Details Description
Related parts for 80MXC3300MEFCSN25X40
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SOIC datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 2SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.43K OHM 1% 10W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS R/A 5MM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 128MA 7.5 OHM datasheet.pdf
Connector Receptacle 5 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
USB 3.0 DUAL EXT RAID SATA DRIVE datasheet.pdf
CONN DSUB 25POS F R/A ASSY TIN datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V datasheet.pdf