Rubycon 80MXG4700MEFCSN35X30
80MXG4700MEFCSN35X30 picture photo
Mfg. Part Number
80MXG4700MEFCSN35X30
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 80V SNAP
Datasheet Download
80MXG4700MEFCSN35X30.pdf
Availability of 80MXG4700MEFCSN35X30
QUANTITY
80MXG4700MEFCSN35X30 Order Process
Ship out your order
Specifications of 80MXG4700MEFCSN35X30
Internal Part NumberEIS-80MXG4700MEFCSN35X30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMXG Series Capacitors
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMXG
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.38A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)80MXG4700MEFCSN35X30
Related Links80MXG4700M, 80MXG4700MEFCSN35X30 Datasheet, Rubycon Distributor
80MXG4700MEFCSN35X30 Details Description
Related parts for 80MXG4700MEFCSN35X30
POWER SUPPLY FOR TOUCH SCRN MOD datasheet.pdf
RES SMD 53.6 OHM 0.5% 1/16W 0816 datasheet.pdf
CAP MICA 51PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
IC CONV DC-DC TFT LCD 32TQFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 60.4 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1.5A DDPAK datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO214AC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 300V 1A DO214BA datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 2.5V 25A 63W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 125V datasheet.pdf