Rubycon 80MXG8200MEFCSN35X45
80MXG8200MEFCSN35X45 picture photo
Mfg. Part Number
80MXG8200MEFCSN35X45
Brief Description
CAP ALUM 8200UF 20% 80V SNAP
Datasheet Download
80MXG8200MEFCSN35X45.pdf
Availability of 80MXG8200MEFCSN35X45
QUANTITY
80MXG8200MEFCSN35X45 Order Process
Ship out your order
Specifications of 80MXG8200MEFCSN35X45
Internal Part NumberEIS-80MXG8200MEFCSN35X45
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMXG Series Capacitors
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMXG
PackagingBulk
Capacitance8200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.3A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)80MXG8200MEFCSN35X45
Related Links80MXG8200M, 80MXG8200MEFCSN35X45 Datasheet, Rubycon Distributor
80MXG8200MEFCSN35X45 Details Description
Related parts for 80MXG8200MEFCSN35X45
CABLE 30COND 18AWG SLATE 100' datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A 8USMD datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD5371 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 332 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.62K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 10MH 21MA 110 OHM SMD datasheet.pdf
DSUB 25 F CRIMP F0 D FLO ZINC datasheet.pdf
CAP FILM 0.00047UF 5% 2000VDC AX datasheet.pdf
CONN PLUG FMALE 4POS SILVER SLDR datasheet.pdf