Rubycon 80ZLJ470M16X25
80ZLJ470M16X25 picture photo
Mfg. Part Number
80ZLJ470M16X25
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 80V RADIAL
Datasheet Download
80ZLJ470M16X25.pdf
Availability of 80ZLJ470M16X25
QUANTITY
80ZLJ470M16X25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 80ZLJ470M16X25
Internal Part NumberEIS-80ZLJ470M16X25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZLJ
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.336A @ 120Hz
Impedance38 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)80ZLJ470M16X25
Related Links80ZLJ47, 80ZLJ470M16X25 Datasheet, Rubycon Distributor
80ZLJ470M16X25 Details Description
Related parts for 80ZLJ470M16X25
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 15.4 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 38.9VC DO214AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 0.15 OHM 10W 5% RADIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf