Vishay/Dale RCP0505B50R0GWB
RCP0505B50R0GWB picture photo
Mfg. Part Number
RCP0505B50R0GWB
Brief Description
RES SMD 50 OHM 2% 5W 0505
Datasheet Download
RCP0505B50R0GWB.pdf
Availability of RCP0505B50R0GWB
QUANTITY
RCP0505B50R0GWB Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0505B50R0GWB
Internal Part NumberEIS-RCP0505B50R0GWB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesRCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)50
Tolerance±2%
Power (Watts)5W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0505 (1412 Metric)
Supplier Device Package0505
Size / Dimension0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0505B50R0GWB
Related LinksRCP0505, RCP0505B50R0GWB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0505B50R0GWB Details Description
Related parts for RCP0505B50R0GWB
IC REG BOOST SEPIC ADJ 1A 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
ENCODER HT 2CH 100CPR 11MM datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
PC TERM BLOCK 5.08MM 7POS GREEN datasheet.pdf
Connector Socket 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf