Twin Industries 8100-45-LF
8100-45-LF picture photo
Mfg. Part Number
8100-45-LF
Manufacturer
Product Category
Prototype Boards Perforated
Brief Description
PC BOARD 4X5" FR4 PTH/GND 0.1"
Datasheet Download
8100-45-LF.pdf
Availability of 8100-45-LF
QUANTITY
8100-45-LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 8100-45-LF
Internal Part NumberEIS-8100-45-LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Prototyping Products
FamilyPrototype Boards Perforated
Series8100
Proto Board TypeBreadboard, General Purpose
Plating-
Pitch0.1" (2.54mm) Grid
Circuit PatternPad Per Hole (Round)
Edge Contacts-
Hole Diameter0.037" (0.94mm)
Size / Dimension5.00" L x 4.00" W (127.0mm x 101.6mm)
Board Thickness0.062" (1.57mm) 1/16"
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)8100-45-LF
Related Links8100-, 8100-45-LF Datasheet, Twin Industries Distributor
8100-45-LF Details Description
Related parts for 8100-45-LF
CONN HEADR 16POS DL R/A GOLD SMD datasheet.pdf
SWITCH TURQ SPST-NO ROLLER WIRE datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 15V 5.0KHZ PCB datasheet.pdf
FIXED IND 3.9NH 840MA 66 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 1.01KOHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 3.3VOUT 33W datasheet.pdf
120MM FAN FILTER MEDIA 30PPM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf