3M 81026-650403-RB
81026-650403-RB picture photo
Mfg. Part Number
81026-650403-RB
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
4WALL TRIPOLARIZ HEADER 26 CONTA
Datasheet Download
81026-650403-RB.pdf
Availability of 81026-650403-RB
QUANTITY
81026-650403-RB Order Process
Ship out your order
Specifications of 81026-650403-RB
Internal Part NumberEIS-81026-650403-RB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series810
PackagingTray
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions26
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.140" (3.56mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks, Short
FeaturesBoard Lock
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)81026-650403-RB
Related Links81026-6, 81026-650403-RB Datasheet, 3M Distributor
81026-650403-RB Details Description
Related parts for 81026-650403-RB
CONN HEADER VERT 4POS .156 TIN datasheet.pdf
SHROUDED HEADER 26 POS STRAIGHT datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS W/PANEL MNT EARS datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS STR .100 GOLD datasheet.pdf
RES SMD 0.015 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 5.49K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLEX 10POS SKTS datasheet.pdf