3M 81040-600C04-RB
81040-600C04-RB picture photo
Mfg. Part Number
81040-600C04-RB
Brief Description
40/MHDR
Datasheet Download
81040-600C04-RB.pdf
Availability of 81040-600C04-RB
QUANTITY
81040-600C04-RB Order Process
Ship out your order
Specifications of 81040-600C04-RB
Internal Part NumberEIS-81040-600C04-RB
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions40
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.140" (3.56mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesBoard Lock
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)81040-600C04-RB
Related Links81040-6, 81040-600C04-RB Datasheet, 3M Distributor
81040-600C04-RB Details Description
Related parts for 81040-600C04-RB
RES ARRAY 2 RES 8.2K OHM 0606 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 2A SMA datasheet.pdf
SERVER CABINET 19" 42U BLACK datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.125" NYLON 15.5MM datasheet.pdf
RES 332 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
WASHER SHOULDER M4 NYLON datasheet.pdf
RES SMD 340OHM 0.01% 1/4W J LEAD datasheet.pdf