Ohmite 810F1K5E
810F1K5E picture photo
Mfg. Part Number
810F1K5E
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 1.5K OHM 1% 10W
Datasheet Download
810F1K5E.pdf
Availability of 810F1K5E
QUANTITY
810F1K5E Order Process
Ship out your order
Specifications of 810F1K5E
Internal Part NumberEIS-810F1K5E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMetal-Mite®89
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Features-
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.812" W (19.05mm x 20.63mm)
Height0.437" (11.10mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)810F1K5E
Related Links810F, 810F1K5E Datasheet, Ohmite Distributor
810F1K5E Details Description
Related parts for 810F1K5E
CAP ALUM 1200UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 1K OHM 8SIP datasheet.pdf
GDT 600V 20% 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 680MA 330 MOHM datasheet.pdf
381 TB SOCKET CLOSE VER datasheet.pdf
47UF 400V 16X25 datasheet.pdf