Ohmite 810F1K5E
810F1K5E picture photo
Mfg. Part Number
810F1K5E
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 1.5K OHM 1% 10W
Datasheet Download
810F1K5E.pdf
Availability of 810F1K5E
QUANTITY
810F1K5E Order Process
Ship out your order
Specifications of 810F1K5E
Internal Part NumberEIS-810F1K5E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMetal-Mite®89
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Features-
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.812" W (19.05mm x 20.63mm)
Height0.437" (11.10mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)810F1K5E
Related Links810F, 810F1K5E Datasheet, Ohmite Distributor
810F1K5E Details Description
Related parts for 810F1K5E
IC FLASH 8MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
RES SMD 2.21K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 46POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CA 62.5 OFNR MT-RJ TO MT-RJ datasheet.pdf
RES 5.83K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
RES 75K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 15POS 0.200 T/H GOLD datasheet.pdf