Preci-Dip 811-S1-007-30-014191
811-S1-007-30-014191 picture photo
Mfg. Part Number
811-S1-007-30-014191
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Spring Loaded
Brief Description
CONN SPRING LOAD 7POS SNGL SMD
Datasheet Download
811-S1-007-30-014191.pdf
Availability of 811-S1-007-30-014191
QUANTITY
811-S1-007-30-014191 Order Process
Ship out your order
Specifications of 811-S1-007-30-014191
Internal Part NumberEIS-811-S1-007-30-014191
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package600
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Spring Loaded
Series811
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypePiston
Number of Contacts7
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeSurface Mount
MaterialBrass
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)811-S1-007-30-014191
Related Links811-S1-007, 811-S1-007-30-014191 Datasheet, Preci-Dip Distributor
811-S1-007-30-014191 Details Description
Related parts for 811-S1-007-30-014191
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V 8MSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 24POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 6POS 3.5MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS SKT datasheet.pdf
RACK AND PANEL CONNECTOR datasheet.pdf
RES SMD 1.8 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf