Preci-Dip 811-S1-053-10-014101
811-S1-053-10-014101 picture photo
Mfg. Part Number
811-S1-053-10-014101
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Spring Loaded
Brief Description
CONN SPRING LOAD 53POS SNGL PCB
Datasheet Download
811-S1-053-10-014101.pdf
Availability of 811-S1-053-10-014101
QUANTITY
811-S1-053-10-014101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 811-S1-053-10-014101
Internal Part NumberEIS-811-S1-053-10-014101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package30
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Spring Loaded
Series811
PackagingBulk
Connector TypePiston
Number of Contacts53
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeThrough Hole
MaterialBrass
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)811-S1-053-10-014101
Related Links811-S1-053, 811-S1-053-10-014101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
811-S1-053-10-014101 Details Description
Related parts for 811-S1-053-10-014101
RES SMD 6.8K OHM 0.5% 1/16W 0816 datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.5A 48V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
IC RCVR AM/FM/HD AUTO 40-QFN datasheet.pdf
FIXED IND 8UH 11A 7.8 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 287 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SIDAC 205-230V 1A DO15 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 0.4VA 20V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf