Preci-Dip 811-SS-005-30-023101
811-SS-005-30-023101 picture photo
Mfg. Part Number
811-SS-005-30-023101
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Spring Loaded
Brief Description
CONN SPRING LOAD 5POS SNGL SMD
Datasheet Download
811-SS-005-30-023101.pdf
Availability of 811-SS-005-30-023101
QUANTITY
811-SS-005-30-023101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 811-SS-005-30-023101
Internal Part NumberEIS-811-SS-005-30-023101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package240
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Spring Loaded
Series811
PackagingBulk
Connector TypePiston
Number of Contacts5
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeSurface Mount
MaterialBrass
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)811-SS-005-30-023101
Related Links811-SS-005, 811-SS-005-30-023101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
811-SS-005-30-023101 Details Description
Related parts for 811-SS-005-30-023101
IC FPGA 342 I/O 484FBGA datasheet.pdf
THERM NTC 10K OHM 5% 30 AWG RAD datasheet.pdf
CAP CER 47PF 500V NP0 1808 datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI M12-1.0 6G 4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 160K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
RES 0.75 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf