Preci-Dip 811-SS-006-30-008191
811-SS-006-30-008191 picture photo
Mfg. Part Number
811-SS-006-30-008191
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Spring Loaded
Brief Description
CONN SPRING LOAD 6POS SNGL SMD
Datasheet Download
811-SS-006-30-008191.pdf
Availability of 811-SS-006-30-008191
QUANTITY
811-SS-006-30-008191 Order Process
Ship out your order
Specifications of 811-SS-006-30-008191
Internal Part NumberEIS-811-SS-006-30-008191
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package1,300
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Spring Loaded
Series811
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypePiston
Number of Contacts6
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeSurface Mount
MaterialBrass
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)811-SS-006-30-008191
Related Links811-SS-006, 811-SS-006-30-008191 Datasheet, Preci-Dip Distributor
811-SS-006-30-008191 Details Description
Related parts for 811-SS-006-30-008191
IDC CABLE - MPD40K/MC40G/X datasheet.pdf
SURGE SUPP THYRISTOR 220V TO-92 datasheet.pdf
IC FPGA 72 I/O 84PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
Connector Socket 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
1/4 INCH HST BLACK (400/3 INCH/P datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 15V 2214 datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf