3M 81100-600403-RB
81100-600403-RB picture photo
Mfg. Part Number
81100-600403-RB
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
4WALL TRIPOLARIZ HEADER 100 CONT
Datasheet Download
81100-600403-RB.pdf
Availability of 81100-600403-RB
QUANTITY
81100-600403-RB Order Process
Ship out your order
Specifications of 81100-600403-RB
Internal Part NumberEIS-81100-600403-RB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series810
PackagingTray
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions100
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.140" (3.56mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesBoard Lock
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)81100-600403-RB
Related Links81100-6, 81100-600403-RB Datasheet, 3M Distributor
81100-600403-RB Details Description
Related parts for 81100-600403-RB
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 5MM datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 133MHZ 100TQFP datasheet.pdf
HDR STR DR .100 DP datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 500V X7R 1210 datasheet.pdf
IC MPU M683XX 25MHZ 357BGA datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES 499K OHM 1W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf