3M 81100-660403-RB
81100-660403-RB picture photo
Mfg. Part Number
81100-660403-RB
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
4WALL TRIPOLARIZ HEADER 100 CONT
Datasheet Download
81100-660403-RB.pdf
Availability of 81100-660403-RB
QUANTITY
81100-660403-RB Order Process
Ship out your order
Specifications of 81100-660403-RB
Internal Part NumberEIS-81100-660403-RB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series810
PackagingTray
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions100
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.140" (3.56mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks, Long
FeaturesBoard Lock
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)81100-660403-RB
Related Links81100-6, 81100-660403-RB Datasheet, 3M Distributor
81100-660403-RB Details Description
Related parts for 81100-660403-RB
IC PRESCALER 1.1GHZ 8DSO datasheet.pdf
TVS DIODE 13.6VWM 22.5VC SMD datasheet.pdf
IC AMP HBT SIGE 3500MHZ SOT-86 datasheet.pdf
MCU 8BIT 1.5K FLASH 16DIP datasheet.pdf
PTC RESETBL 60V/250V .120A RAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR LM3553S datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10K WIRE datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf