C&K Components 8121J84ZGE22
8121J84ZGE22 picture photo
Mfg. Part Number
8121J84ZGE22
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V
Datasheet Download
8121J84ZGE22.pdf
Availability of 8121J84ZGE22
QUANTITY
8121J84ZGE22 Order Process
Ship out your order
Specifications of 8121J84ZGE22
Internal Part NumberEIS-8121J84ZGE22
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntroduction to Electromechanical Switches
PCN Assembly/OriginSeries Transfer 26/Nov/2012
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
Series8020
PackagingBulk
TypeStandard
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeSquare, Button, Flush
Color - Actuator/CapBlack
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
FeaturesTactile Feedback
Panel Cutout DimensionsRectangular - 15.24mm x 12.70mm
Operating Temperature-30°C ~ 75°C
Mechanical Life-
Electrical Life60,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)8121J84ZGE22
Related Links8121J8, 8121J84ZGE22 Datasheet, C&K Components Distributor
8121J84ZGE22 Details Description
Related parts for 8121J84ZGE22
THYRISTOR TVS 270V 250A 3PIN RDL datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 14POS R/A datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 4V 20% 2312 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 24V datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf