C&K Components 8121SD2AGE
8121SD2AGE picture photo
Mfg. Part Number
8121SD2AGE
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V
Datasheet Download
8121SD2AGE.pdf
Availability of 8121SD2AGE
QUANTITY
8121SD2AGE Order Process
Ship out your order
Specifications of 8121SD2AGE
Internal Part NumberEIS-8121SD2AGE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
Series8020
PackagingBulk
TypeStandard
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeRound, Plunger
Color - Actuator/CapWhite
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Right Angle, Rear
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
FeaturesTactile Feedback
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Operating Temperature-30°C ~ 75°C
Mechanical Life-
Electrical Life60,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)8121SD2AGE
Related Links8121S, 8121SD2AGE Datasheet, C&K Components Distributor
8121SD2AGE Details Description
Related parts for 8121SD2AGE
RES SMD 604K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SCR PHASE CONT 1800V 990A B-PUK datasheet.pdf
CONNECTOR HEADER 2MM 60 POS datasheet.pdf
FILTER POWER LINE EMI FAST 10A datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONNECTOR datasheet.pdf
CONN RECPT 64POS VERT 1MM SMD datasheet.pdf
RES 66.5 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS INLINE SKT RA datasheet.pdf