C&K Components 8121SDAV2GE
8121SDAV2GE picture photo
Mfg. Part Number
8121SDAV2GE
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V
Datasheet Download
8121SDAV2GE.pdf
Availability of 8121SDAV2GE
QUANTITY
8121SDAV2GE Order Process
Ship out your order
Specifications of 8121SDAV2GE
Internal Part NumberEIS-8121SDAV2GE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model8121SDAV2GE.stp8121SDAV2GE.pdf
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
Series8020
PackagingBulk
TypeStandard
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeRound, Plunger
Color - Actuator/CapWhite
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Right Angle, Vertical, Rear
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
FeaturesTactile Feedback
Panel Cutout Dimensions-
Operating Temperature-30°C ~ 75°C
Mechanical Life-
Electrical Life60,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)8121SDAV2GE
Related Links8121S, 8121SDAV2GE Datasheet, C&K Components Distributor
8121SDAV2GE Details Description
Related parts for 8121SDAV2GE
CONN HEADR BRKWAY .100 48POS R/A datasheet.pdf
RES SMD 226 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6.3V 10% RADIAL datasheet.pdf
LED RED DIFF 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
CAP LARGE PANEL INDICATOR CLEAR datasheet.pdf
LED XLAMP WHITE 2SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS DBL 2MM T/H datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf