KEMET T491A335K016ZT
T491A335K016ZT picture photo
Mfg. Part Number
T491A335K016ZT
Brief Description
CAP TANT 3.3UF 16V 10% 1206
Datasheet Download
T491A335K016ZT.pdf
Availability of T491A335K016ZT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
T491A335K016ZT Order Process
Ship out your order
Specifications of T491A335K016ZT
Internal Part NumberEIS-T491A335K016ZT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T491A335K016ZT
Related LinksT491A33, T491A335K016ZT Datasheet, KEMET Distributor
T491A335K016ZT Details Description
Related parts for T491A335K016ZT
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 820MA 250 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 13 OHM 1% 10W datasheet.pdf
OPTOISOLATR 5.3KV 2CH TRANS 8DIP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
508 TB SOC WF VERTICAL datasheet.pdf
CABLE 3COND 22AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
HEATSINK EXTRUSION 37MM datasheet.pdf