TDK Corporation C1608C0G1H151J/10
C1608C0G1H151J/10 picture photo
Mfg. Part Number
C1608C0G1H151J/10
Brief Description
CAP CER 150PF 50V C0G 0603
Datasheet Download
C1608C0G1H151J/10.pdf
Availability of C1608C0G1H151J/10
QUANTITY
C1608C0G1H151J/10 Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608C0G1H151J/10
Internal Part NumberEIS-C1608C0G1H151J/10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608C0G1H151J/10
Related LinksC1608C0G, C1608C0G1H151J/10 Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608C0G1H151J/10 Details Description
Related parts for C1608C0G1H151J/10
FLEX CABLE - AFF04G/AF04/AFF04G datasheet.pdf
CASE PLSTC YLW 19.75"L X 15.53"W datasheet.pdf
ADS1230REF datasheet.pdf
CONN HEADR .049" 24POS SMT TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES 30.6 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 5POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
SNAP ACTION SWITCH datasheet.pdf
SPIFLASH 1.8V 32M-BIT 4KB UNIFOR datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING 1" BK datasheet.pdf