C&K Components 8121SDAV2GE
8121SDAV2GE picture photo
Mfg. Part Number
8121SDAV2GE
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V
Datasheet Download
8121SDAV2GE.pdf
Availability of 8121SDAV2GE
QUANTITY
8121SDAV2GE Order Process
Ship out your order
Specifications of 8121SDAV2GE
Internal Part NumberEIS-8121SDAV2GE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model8121SDAV2GE.stp8121SDAV2GE.pdf
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeRound, Plunger
Color - Actuator/CapWhite
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Right Angle, Vertical, Rear
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
FeaturesTactile Feedback
Panel Cutout Dimensions-
Operating Temperature-30°C ~ 75°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)8121SDAV2GE
Related Links8121S, 8121SDAV2GE Datasheet, C&K Components Distributor
8121SDAV2GE Details Description
Related parts for 8121SDAV2GE
DESOLDER BRAID NO-CLEAN .05" 5' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOIC datasheet.pdf
C/A 12FIB SM MPO-MPO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 3.48K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 22.6 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 13POS CABLE PIN datasheet.pdf
CTV 46C MIXED SKT J/N RECP datasheet.pdf
M1 RFID TAG (13.56MHZ) datasheet.pdf
TV 18C 18#20 PIN PLUG datasheet.pdf
LIGHT PIPE PNL 3MM SQ LOPRO 6MM datasheet.pdf