C&K Components 8121SY9ARE
8121SY9ARE picture photo
Mfg. Part Number
8121SY9ARE
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V
Datasheet Download
8121SY9ARE.pdf
Availability of 8121SY9ARE
QUANTITY
8121SY9ARE Order Process
Ship out your order
Specifications of 8121SY9ARE
Internal Part NumberEIS-8121SY9ARE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
Series8020
PackagingBulk
TypeStandard
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeRound, Plunger
Color - Actuator/CapWhite
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
FeaturesTactile Feedback
Panel Cutout Dimensions-
Operating Temperature-30°C ~ 75°C
Mechanical Life-
Electrical Life60,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)8121SY9ARE
Related Links8121S, 8121SY9ARE Datasheet, C&K Components Distributor
8121SY9ARE Details Description
Related parts for 8121SY9ARE
IC REG LDO 1.8V 3A TO263-5 datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 2.61KOHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 43PF 100V NP0 1808 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SP3T 300MA 125V datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
TUBING PVC CLR 100' datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 0.15A EMT3 datasheet.pdf