TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FJ43SA-LC
D38999/26FJ43SA-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FJ43SA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 43POS SKT
Datasheet Download
D38999/26FJ43SA-LC.pdf
Availability of D38999/26FJ43SA-LC
QUANTITY
D38999/26FJ43SA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FJ43SA-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/26FJ43SA-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions43
Shell Size - Insert25-43
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (20), 20 (23)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FJ43SA-LC
Related LinksD38999/26, D38999/26FJ43SA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FJ43SA-LC Details Description
Related parts for D38999/26FJ43SA-LC
IC ADC 12BIT HS LC2MOS 24DIP datasheet.pdf
SHELF KEY/MON 23.5X17.5X5.2" BLK datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC 10-4LN PRIORITY ENC 16SOIC datasheet.pdf
CONN PWR PIN 18MM (GROUND) datasheet.pdf
AVRONE REPLACEMENT PROBE datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
RJ45 STACKED LED 8 PORT datasheet.pdf
508 TB SPRING PLUG datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 5% 25W TO252 datasheet.pdf