ST STPS10M80CFP
STPS10M80CFP picture photo
Mfg. Part Number
STPS10M80CFP
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 80V TO220FP
Datasheet Download
STPS10M80CFP.pdf
Availability of STPS10M80CFP
QUANTITY
STPS10M80CFP Order Process
Ship out your order
Specifications of STPS10M80CFP
Internal Part NumberEIS-STPS10M80CFP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTPS10M80C View All Specifications
Featured Product80 V Power Schottky Diodes
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)80V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If705mV @ 5A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr20µA @ 80V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220AB Full-Pak
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STPS10M80CFP
Related LinksSTPS10, STPS10M80CFP Datasheet, ST Distributor
STPS10M80CFP Details Description
Related parts for STPS10M80CFP
FIXED IND 33NH 300MA 600 MOHM datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1A TO220-3 datasheet.pdf
MARKING TABS OPM FUSE HOLDER datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.3A 6HSON datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MBXL R/A HDR STR 1P+24S+1P datasheet.pdf
RES 24 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
SR BTS FT 2 ASY R datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP POLY 82UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf