Preci-Dip 813-S1-014-30-016191
813-S1-014-30-016191 picture photo
Mfg. Part Number
813-S1-014-30-016191
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Spring Loaded
Brief Description
CONN SPRING LOAD 14POS DUAL SMD
Datasheet Download
813-S1-014-30-016191.pdf
Availability of 813-S1-014-30-016191
QUANTITY
813-S1-014-30-016191 Order Process
Ship out your order
Specifications of 813-S1-014-30-016191
Internal Part NumberEIS-813-S1-014-30-016191
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package600
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Spring Loaded
Series813
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypePiston
Number of Contacts14
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeSurface Mount
MaterialBrass
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)813-S1-014-30-016191
Related Links813-S1-014, 813-S1-014-30-016191 Datasheet, Preci-Dip Distributor
813-S1-014-30-016191 Details Description
Related parts for 813-S1-014-30-016191
TERM SOLDER TURRET .186" .145"L datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 38 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 12 IN 8 OUT 12V datasheet.pdf
RES 23.7K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 6.26K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 27POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIN-SIGNAL B032FS-4 5C1-2 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 10A 125V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
LED PUCK 3W 3000K 120VAC datasheet.pdf