Pulse Electronics Corporation PE-53602NLT
PE-53602NLT picture photo
Mfg. Part Number
PE-53602NLT
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 29.7UH 1.4A 166 MOHM
Datasheet Download
PE-53602NLT.pdf
Availability of PE-53602NLT
QUANTITY
PE-53602NLT Order Process
Ship out your order
Specifications of PE-53602NLT
Internal Part NumberEIS-PE-53602NLT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSLIC
PackagingTape & Reel (TR)
TypeToroidal
Material - Core-
Inductance29.7µH
Tolerance-
Current Rating1.4A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)166 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Frequency - Test-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.440" L x 0.435" W (11.18mm x 11.05mm)
Height - Seated (Max)0.360" (9.14mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PE-53602NLT
Related LinksPE-53, PE-53602NLT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PE-53602NLT Details Description
Related parts for PE-53602NLT
IC MCU 8K FLASH 512B SRAM 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 11.8 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC PWR DIST SWITCH DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
IC REG BCK 3.3V 3A SYNC 20HTSSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 39POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
508 TB PL PL DIN/R WF A datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 25A 125V datasheet.pdf