Preci-Dip 813-S1-016-30-017101
813-S1-016-30-017101 picture photo
Mfg. Part Number
813-S1-016-30-017101
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Spring Loaded
Brief Description
CONN SPRING LOAD 16POS DUAL SMD
Datasheet Download
813-S1-016-30-017101.pdf
Availability of 813-S1-016-30-017101
QUANTITY
813-S1-016-30-017101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 813-S1-016-30-017101
Internal Part NumberEIS-813-S1-016-30-017101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package80
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Spring Loaded
Series813
PackagingBulk
Connector TypePiston
Number of Contacts16
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeSurface Mount
MaterialBrass
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)813-S1-016-30-017101
Related Links813-S1-016, 813-S1-016-30-017101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
813-S1-016-30-017101 Details Description
Related parts for 813-S1-016-30-017101
MOSFET N/P-CH 30V 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 243K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 5.08MM datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 1A 180 MOHM SMD datasheet.pdf
IC NVSRAM 4MBIT 45NS 48FBGA datasheet.pdf
16P MTA100 CONN ASSY POL RIB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS PIN datasheet.pdf