Preci-Dip 813-S1-056-10-016101
813-S1-056-10-016101 picture photo
Mfg. Part Number
813-S1-056-10-016101
Brief Description
CONN SPRING LOAD 56POS DUAL PCB
Datasheet Download
813-S1-056-10-016101.pdf
Availability of 813-S1-056-10-016101
QUANTITY
813-S1-056-10-016101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 813-S1-056-10-016101
Internal Part NumberEIS-813-S1-056-10-016101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package30
Connector TypePiston
Number of Contacts56
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)813-S1-056-10-016101
Related Links813-S1-056, 813-S1-056-10-016101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
813-S1-056-10-016101 Details Description
Related parts for 813-S1-056-10-016101
IC OFFLINE SWIT OTP OCP HV 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 5.08MM datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 110MA 5.2 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf