Vishay/Dale RNC55J1351BSBSL
RNC55J1351BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1351BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.35K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1351BSBSL.pdf
Availability of RNC55J1351BSBSL
QUANTITY
RNC55J1351BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1351BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1351BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.35k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1351BSBSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J1351BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1351BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J1351BSBSL
SCR NON-SENS 1000V 55A TO-263 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 4POS PIN datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P4C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
IC FPGA 508 I/O 672FBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf