Preci-Dip 813-S1-064-10-017101
813-S1-064-10-017101 picture photo
Mfg. Part Number
813-S1-064-10-017101
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Spring Loaded
Brief Description
CONN SPRING LOAD 64POS DUAL PCB
Datasheet Download
813-S1-064-10-017101.pdf
Availability of 813-S1-064-10-017101
QUANTITY
813-S1-064-10-017101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 813-S1-064-10-017101
Internal Part NumberEIS-813-S1-064-10-017101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Spring Loaded
Series813
PackagingBulk
Connector TypePiston
Number of Contacts64
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeSurface Mount
MaterialBrass
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)813-S1-064-10-017101
Related Links813-S1-064, 813-S1-064-10-017101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
813-S1-064-10-017101 Details Description
Related parts for 813-S1-064-10-017101
RES SMD 24.9 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC FET SGL N-CH 6.5A 65V DPAK datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 2.5KV 250MA DO204 datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 6POS datasheet.pdf
RES 41.2 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10UF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
RES SMD 143 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 15PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT 68POS 1.27MM datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 25V X5R 0201 datasheet.pdf