Texas Instruments LM3S6730-EQC50-A2
LM3S6730-EQC50-A2 picture photo
Mfg. Part Number
LM3S6730-EQC50-A2
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP
Datasheet Download
LM3S6730-EQC50-A2.pdf
Availability of LM3S6730-EQC50-A2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LM3S6730-EQC50-A2 Order Process
Ship out your order
Specifications of LM3S6730-EQC50-A2
Internal Part NumberEIS-LM3S6730-EQC50-A2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesStellaris® ARM® Cortex®-M3S 6000
PackagingTray
Core ProcessorARM® Cortex®-M3
Core Size32-Bit
Speed50MHz
ConnectivityEthernet, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O46
Program Memory Size128KB (128K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.25 V ~ 2.75 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-LQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM3S6730-EQC50-A2
Related LinksLM3S6730, LM3S6730-EQC50-A2 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM3S6730-EQC50-A2 Details Description
Related parts for LM3S6730-EQC50-A2
RES SMD 0.012 OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
PF HDR ASSY SEAHORSE 4WALL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 30A TO262AA datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 1CH 48TSSOP datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 116W QUAD D 36SSOP datasheet.pdf
SENSOR MAGNET BAR HALL EFFECT datasheet.pdf
CAP CER 500PF 20KV Y5U DISK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES 0.75 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 37POS CABLE SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf