Bourns Inc. 81A1A-B28-B25L
81A1A-B28-B25L picture photo
Mfg. Part Number
81A1A-B28-B25L
Brief Description
POT 1M OHM 1W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
81A1A-B28-B25L.pdf
Availability of 81A1A-B28-B25L
QUANTITY
81A1A-B28-B25L Order Process
Ship out your order
Specifications of 81A1A-B28-B25L
Internal Part NumberEIS-81A1A-B28-B25L
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)1M
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)1W
Temperature Coefficient±1000ppm/°C
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialConductive Plastic
Termination StylePCB Pins
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.875" (22.23mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)81A1A-B28-B25L
Related Links81A1A-B, 81A1A-B28-B25L Datasheet, Bourns Inc. Distributor
81A1A-B28-B25L Details Description
Related parts for 81A1A-B28-B25L
IC REG LDO 2.8V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC AFE 8/10BIT 7.5MSPS 48-TQFN datasheet.pdf
RES SMD 6.65 OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
IC DGTL POT 50K 257TAPS 8-DFN datasheet.pdf
CAP CER 180PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.18UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
IC FPGA 158 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CABLE ASSY 300" N MALE-N MALE datasheet.pdf