Bourns Inc. 81A1A-B28-D20L
81A1A-B28-D20L picture photo
Mfg. Part Number
81A1A-B28-D20L
Brief Description
POT 100K OHM 1/2W PLASTIC LOG
Datasheet Download
81A1A-B28-D20L.pdf
Availability of 81A1A-B28-D20L
QUANTITY
81A1A-B28-D20L Order Process
Ship out your order
Specifications of 81A1A-B28-D20L
Internal Part NumberEIS-81A1A-B28-D20L
PackagingBulk
TaperLogarithmic
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient±1000ppm/°C
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialConductive Plastic
Termination StylePCB Pins
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.875" (22.23mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)81A1A-B28-D20L
Related Links81A1A-B, 81A1A-B28-D20L Datasheet, Bourns Inc. Distributor
81A1A-B28-D20L Details Description
Related parts for 81A1A-B28-D20L
SENSOR 75PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
BOX ABS/PBT GRY 11.81L X 7.87"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
RES 15.0K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
POLYSNAP POWER INLET MODULE datasheet.pdf
HEADER SLOTTED 2.54MM datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 251MA 2 OHM TH datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 2.4VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 22A TO-263AB datasheet.pdf