3M 81F-156-NBL-A
81F-156-NBL-A picture photo
Mfg. Part Number
81F-156-NBL-A
Manufacturer
Product Category
Terminals - Barrel, Bullet Connectors
Brief Description
NYLN INSL W/INSL GRP BULLET FML
Datasheet Download
81F-156-NBL-A.pdf
Availability of 81F-156-NBL-A
QUANTITY
81F-156-NBL-A Order Process
Ship out your order
Specifications of 81F-156-NBL-A
Internal Part NumberEIS-81F-156-NBL-A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminals - Barrel, Bullet Connectors
Series-
PackagingBulk
Terminal TypeFemale, Receptacle (Socket)
Diameter - Barrel0.156" (3.96mm)
Wire Gauge18-22 AWG
Length - Overall1.020" (25.91mm)
Length - Barrel0.250" (6.35mm)
InsulationFully Insulated
TerminationCrimp
Features-
Contact Material-
Contact Finish-
ColorRed
Insulation Diameter0.145" (3.68mm)
Material - InsulationPolyamide (PA), Nylon
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)81F-156-NBL-A
Related Links81F-15, 81F-156-NBL-A Datasheet, 3M Distributor
81F-156-NBL-A Details Description
Related parts for 81F-156-NBL-A
CONN ADAPTER NPT 1/2 TO PG16 datasheet.pdf
RES 10K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEAT SINK ANOD ALUM TO-220 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST INV ISO 16-LLP datasheet.pdf
HOOK MICRO TEST CONN BLK datasheet.pdf
FIXED IND 6.2NH 200MA 1.15 OHM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
KJL SERIES I datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
4POS HEADER ASSEMBLY GIC 2.0 datasheet.pdf