Bourns Inc. 81R1D-R30-A15L
81R1D-R30-A15L picture photo
Mfg. Part Number
81R1D-R30-A15L
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 10K OHM 2W CERMET LINEAR
Datasheet Download
81R1D-R30-A15L.pdf
Availability of 81R1D-R30-A15L
QUANTITY
81R1D-R30-A15L Order Process
Ship out your order
Specifications of 81R1D-R30-A15L
Internal Part NumberEIS-81R1D-R30-A15L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information81 L Cerment (Single Cup) Material Declaration
PCN OtherMultiple Changes 01/Dec/2012
Standard Package5
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series81
PackagingTray
TaperLinear
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±10%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)2W
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Termination StylePCB Pins
Actuator TypeSlotted
Actuator Length1.181" (30.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
Bushing ThreadM10 x 0.75
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)81R1D-R30-A15L
Related Links81R1D-R, 81R1D-R30-A15L Datasheet, Bourns Inc. Distributor
81R1D-R30-A15L Details Description
Related parts for 81R1D-R30-A15L
IDC CABLE-ASN50A/ AE50G / APK50A datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND ORANGE datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 28DIP datasheet.pdf
CABLE TIE MINI HS WR BLK 8.0" datasheet.pdf
RES SMD 22.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC GATE AND 2CH 2-INP 8-XSON datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS DL .100" GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 818MA 300 MOHM datasheet.pdf
IC REG BUCK SYNC ADJ 2.5A 24QFN datasheet.pdf
CONN MULTI-TAP SNGL SIDE CLR datasheet.pdf
CE06250-2G, AMPLIFIER datasheet.pdf
CAP FILM 6.2NF 3.5% 630VDC RAD datasheet.pdf